La Grange Burnham Console
90″ (228.6 cm) Living Room La Grange Burnham Console highlighted with Pecky Hickory Veneers, Nailheads and Solid-Wood Edge Top, bringing a subtle decorative character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Exuding the romance and adventure of the American frontier during the great westward expansion, the Burnham Console is brimming with character. Design details include a scalloped fretwork pattern on the apron punctuated by nailhead trim, architectural brackets on the corners, chunky legs and a delightful Blue Bonnet soft blue accent finish with a rubbed patina and distressing. The base forms a generous shelf for storage or collectibles. At only 16 inches deep, this piece will bring style even to tight spaces.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 21.00 |
| Carton Length | 19.00 |
| Carton Weight | 156.20 |
| Carton Width | 94.00 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers, Nailheads and Solid-Wood Edge Top |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 175 lbs |
| Width | 90.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, stoning, graver, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 110 |
| Image Role Data | {“6960_85002_45_room”:[“Room Image 1″],”6960_85002_45_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6960_85002_45_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 90 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | La Grange |
Complete The Look
La Grange St James Metal and Stone Console
La Grange San Felipe Executive Desk
La Grange Von Rosenberg Bed Bench
Living Room La Grange Lockhart Three-Drawer Accent Chest
La Grange Le Vieux 86in Double Pedestal Table with 2-18in Leaves
La Grange Lockhart Three-Drawer Accent Chest
La Grange Prause Gate Leg Round Table
Bedroom La Grange Mt. Maria Wardrobe
La Grange Rabbs Prairie Martini Table
La Grange Lockhart Three-Drawer Accent Chest
Casual Dining La Grange Le Vieux Pedestal Dining Table Base
Casual Dining La Grange Le Vieux 86in Table Top w/2-18in Leaves
Items We Think You Will Love..
City View Console Bar Table
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Tivoli Console Table
Console Table
Sanctuary Thin Console-Amber Sands
Skinny Console Table
Ciao Bella Flip-Top Console
Console Table
Documents Console
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console Base
Brookhaven Console Table
Parkland Falls Console Bar Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
La Grange Burnham Console
"*" indicates required fields