La Grange San Felipe Executive Desk
72″ (182.9 cm) Home Office La Grange San Felipe Executive Desk highlighted with Pecky Hickory Veneer, Leather and Solid-Wood Edge Top, bringing a subtle decorative character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a commanding presence that imparts the rich heritage of the great American story, the San Felipe Executive Desk is classic and character-filled. The rich dark Antique Varnish finish is striking, while features such as 7 drawers with metal ball bearing full extension slides and a drop-front center drawer make the San Felipe a true workhorse to ease your workload.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Seven drawersMetal ball bearing full extension slidesTop drawer on right and left sides both have removable partitionsOne side has removable pencil tray and writing slide and can be used on either sideCenter drawer has drop-frontFinish: Antique Varnish, a | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 19.5D x 1.5H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 19.5D x 4.5H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 19.5D x 10H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 40.00 |
| Carton Weight | 411.40 |
| Carton Width | 76.00 |
| Depth | 36.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Gun Metal |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 26W x 14.625D x 2.25H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory Veneer, Leather and Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Hand planing, sandblasting, drawknife, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 360 |
| Image Role Data | {“6960_10563_89_detail”:[“Detail Image 1″],”6960_10563_89_466_89_10446_80_room”:[“Room Image 1″],”6960_10563_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6960_10563_89_back_silo”:[“Silo Ima |
| Weight | 360 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 72 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | La Grange |
Complete The Look
La Grange St James Metal and Stone Console
La Grange Lockhart Three-Drawer Accent Chest
La Grange Rabbs Prairie Martini Table
La Grange Prause Gate Leg Round Table
Bedroom La Grange Mt. Maria Wardrobe
Casual Dining La Grange Le Vieux Pedestal Dining Table Base
La Grange Ross Prairie Five Drawer Chest
Casual Dining La Grange Le Vieux 86in Table Top w/2-18in Leaves
Living Room La Grange Lockhart Three-Drawer Accent Chest
La Grange Le Vieux 86in Double Pedestal Table with 2-18in Leaves
La Grange Burnham Console
La Grange Lockhart Three-Drawer Accent Chest
Items We Think You Will Love..
Writing Desk
Rustic Glam Leg Desk
Leesburg Executive Desk
Telluride 66” Writing Desk
South Park 60” Writing Desk
Corsica Junior Executive Desk
Tynecastle Executive Desk
5869-10 Home Office Manuscript 60in Writing Desk
Telluride 76” Executive Desk withWood Panels
Blossoming Hope Writing Desk
42” Leg Desk
Corsica Executive Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
La Grange San Felipe Executive Desk
"*" indicates required fields