La Grange Rabbs Prairie Martini Table
14″ (35.6 cm) Living Room La Grange Rabbs Prairie Martini Table incorporating Resin and Stone design elements to enhance its visual appeal.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A perfect perch for refreshment at the end of a tiring day, the Rabbs Prairie Martini Table contrasts a shaped base finished in a dark Flemish paint with a stone top for an eclectic look. Offered in a convenient compact footprint, only 14 inches wide.
Product Details
| Carton Height | 14.75 |
|---|---|
| Carton Length | 18.50 |
| Carton Weight | 33.00 |
| Carton Width | 27.50 |
| Depth | 14.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 26.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Resin and Stone |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 30 lbs |
| Width | 14.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, stoning, graver, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 24.2 |
| Image Role Data | {“6960_80117_87_detail”:[“Detail Image 1″],”6960_80111_80_117_87_SS556_3.5_082_room”:[“Room Image 1″],”6960_80117_87_room”:[“Room Image 2″],”6960_80117_87_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 A |
| Weight | 24.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 14 × 26 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | La Grange |
Complete The Look
La Grange Burnham Console
La Grange Ross Prairie Five Drawer Chest
La Grange Lockhart Three-Drawer Accent Chest
Casual Dining La Grange Le Vieux Pedestal Dining Table Base
La Grange Prause Gate Leg Round Table
Bedroom La Grange Mt. Maria Wardrobe
La Grange Von Rosenberg Bed Bench
La Grange Lockhart Three-Drawer Accent Chest
La Grange St James Metal and Stone Console
Living Room La Grange Lockhart Three-Drawer Accent Chest
La Grange San Felipe Executive Desk
La Grange Le Vieux 86in Double Pedestal Table with 2-18in Leaves
Items We Think You Will Love..
Nesting Tables
Americana Bed Bench
Sylvie Accent Table
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Red Bombe Chest
Hamilton Accent Table
Memento Accent Table
Amani Three-Drawer Accent Chest
58” Red Asian Cabinet
Susan G. Komen Eternal Chest
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
La Grange Rabbs Prairie Martini Table
"*" indicates required fields