Modern Mood Two Drawer Nightstand
28″ (71.1 cm) Bedroom Modern Mood Two Drawer Nightstand enriched by Oak Veneers, Raffia and Iron, making it a distinctive interior accent.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Symmetrical, monochromatic and timeless with a luxe mixture of materials, the Modern Mood Two-Drawer Nightstand is a statement piece. The case is crafted of Oak Veneers in a wire-brushed dark Mink finish, the drawer fronts and top are wrapped in raffia and trimmed in metal with warm brushed-nickel knobs. Drawers are smoothly-operating and self-closing.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Rectangle shapeRaffia wrapped drawer box, drawer fronts and topTwo drawers are self-closingRounded sidesFinish: Mink finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a dark, earthy brown with notes of black delivering a timeless aesthet | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Drawer Dimensions | 22W x 13.75D x 4.75H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 22W x 13.75D x 5.75H |
| Alternate Finish Items | 6850-90416-80 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 129.50 |
| Carton Width | 31.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Oak Veneers, Raffia and Iron |
| Number of Drawers | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP HF-6850-MINK-TEXT-SP |
| Shelf Opening | 16.125W x 18D x 10.75H |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 28.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 109.6 |
| Image Role Data | {“6850_90266_416_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_90416_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_90416_89_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6850_90416_89_top”:[“Top |
| Weight | 109.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 28 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Complete The Look
Bedroom Modern Mood 6/0-6/6 Panel Footboard
Bedroom Modern Mood 6/0-6/6 Panel Footboard
Modern Mood Round Cocktail Table
Modern Mood Upholstered Arm Chair
Modern Mood Round Side Table
Modern Mood Accent Console
Bedroom Modern Mood 6/0 Rails
Bedroom Modern Mood 5/0 Panel Headboard
Modern Mood Executive Desk
Modern Mood Cal King Upholstered Panel Bed
Casual Dining Modern Mood Counter Height Table Top
Modern Mood Leg Dining Table with 1-24in Leaf
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Two-Door Mirrored Nightstand – Visage
Sanctuary Nightstand
Affinity Leg Nightstand
Affinity Three-Drawer Nightstand
Bellevue Open Nightstand
Chatelet Nightstand
Plymouth Gray Nightstand
Sanctuary Bedside Table
Tynecastle Nightstand
Verona Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Modern Mood Two Drawer Nightstand
"*" indicates required fields