Charleston Demilune Accent Table
Traditional demilune accent table in maple veneers with a green finish and one shelf for display or storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the English heritage and charm of the coastal South, the Charleston Demilune Accent Table is offered in a semi-circle demilune shape with one fixed shelf, carved accents and subtly highlighted finish trim. Crafted of Maple Veneers, the piece is finished in Charleston Green, a weathered interpretation of the classic dark, almost black, green that adorns trim, shutters and doors across the historic district of Charleston. Embellished with regionally-inspired hand painting.
Product Details
| Semi-circle demilune shapeOne fixed shelfCarved accents with subtle highlighted finish trimFinish: Charleston Green: A weathered interpretation of the classic dark (almost black) green that adorns trim, shutters and doors across all the historic district | Yes |
|---|---|
| Finish | Charleston Green: A weathered interpretation of the classic dark (almost black) green that adorns trim, shutters and doors across all the historic district of Charleston. Embellished with reg |
| Levelers | Yes |
| Alternate Finish Items | 6750-50003-40 |
| Carton Height | 11.25 |
| Carton Length | 19.50 |
| Carton Weight | 99.00 |
| Carton Width | 37.25 |
| Clearance | 9.5 |
| Depth | 14.00 |
| Distressing | No |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Maple Veneers |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 24.875W x 10.25D x 17.875H |
| Style | Traditional/Formal |
| Width | 28.00 |
| Weight | 66 |
| Image Role Data | {“6750_50003_34_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6750_50003_34_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6750_50003_34_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 28 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Green |
| Detail Color | Greens |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Complete The Look
Charleston Round Pedestal Dining Table with 1-20in Leaf
Bedroom Charleston 5/0-6/6 Rails
Charleston One-Drawer Accent Table
Charleston Breakfast Table
Charleston Upholstered Seat Arm Chair
Bedroom Charleston 6/0-6/6 Headboard
Bedroom Charleston 5/0 Footboard
Charleston Executive Desk
Bedroom Charleston 6/0-6/6 Panel Headboard
Charleston Rectangle Cocktail Table
Charleston Three-Drawer Nightstand
Charleston Blanket Chest
Items We Think You Will Love..
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Red Bombe Chest
Susan G. Komen Eternal Chest
Melody White Accent Table
Parkland Falls Storage Trunk
Moment of Hope Chest
Amani Accent Table
Oval Accent Table
Triumph Accent Chest
Memento Accent Table
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Unity Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Charleston Demilune Accent Table
"*" indicates required fields