Plymouth Gray Dresser
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Perfectly complementing our various Plymouth bed styles, this cottage-inspired dresser supports your every storage need. Ample storage is provided with nine spacious, easy-to-open drawers accented by contrasting gunmetal pulls. Felt-lined top drawers and cedar-lined bottom drawers protect delicate items and clothing from damage and pests, while a convenient drawer with false bottom conceals valuables. A weathered graywash finish with contrasting medium brown top, paneled accents and turned bun feet add to the charming vintage appeal. Complete the look with an optional coordinating beveled mirror.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Plymouth |
|---|---|
| Features | Storage, Drawer(s), Felt-Lined Drawer(s), and Cedar-Lined Drawer(s) |
| Type | Dressers |
| Carton Volume | 39.194 |
| Carton Weight | 246.400 lb |
| Product Weight | 240.000 lb |
| Weight | 240 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 67 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
Complete The Look
Plymouth Pedestal Dining Table
Plymouth Gray Rectangular Dining Table
Plymouth Gray Buffet
Plymouth Gray End Table
Plymouth Gray Nightstand
Plymouth Gray Entertainment Base
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Plymouth Gray Queen Poster Bed
Plymouth Gray Pair of Ottomans
Plymouth Gray Chairside Table
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Dresser
Chatelet Dresser
Sanctuary Armoire – Visage
Americana Dresser
Tynecastle Dresser
Leesburg Dresser
Boheme Adante Dresser
Verona Dresser
Bellevue Dresser
Sanctuary Dresser
Ciao Bella Wardrobe
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Plymouth Gray Dresser
"*" indicates required fields