Melange Atlantis Entertainment Credenza
Modern entertainment credenza with rounded corners, pale-blue raffia-wrapped doors and a creamy white plinth base. Soft-close storage with adjustable shelves, a ventilated back and a 3-plug outlet; fits up to a 75 in. TV.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Serene and stylish with a spa-like color scheme, the modern Atlantis Entertainment Credenza has rounded corners on a rectangle shape, raffia-wrapped door fronts and a creamy white plinth base, sides and front. Dramatic square-shaped hardware is silver-colored metal with white painted glass. The three doors have soft-close hinges and magnetic door catches with one adjustable shelf behind each door, a ventilated back panel and a three-plug electrical outlet behind the middle door. The pale blue tone of the raffia-wrapped doors is inspired by Caribbean beaches.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne adjustable shelf behind each doorVentilated back panelPower supply located behind middle doorDoor fronts are raffia wrappedRounded cornersPlinth baseFinish: Creamy white finish with gray raff | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Shelf Opening | 23.875W x 12.5D x 13H |
| Back Panel Description | Cable management, hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Base Panel Opening | 23.875W x 16.5D x 11.125H |
| Carton Height | 37.25 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 291.00 |
| Carton Width | 80.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 33.00 |
| Material Description | Pine Veneers, Raffia and Painted Glass |
| Max TV Size | 75″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 76.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 23.875W x 12.5D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 245 |
| Image Role Data | {“628_55067_05_detail”:[“Detail Image 1″],”628_80452_453_55067_02_room”:[“Room Image 1″],”628_55067_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_55067_05_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Sil |
| Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 76 × 33 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Burlesque Console Table
Melange Alabaster End Table
Melange Apollo Credenza
Melange Korena Square Cocktail Table
Melange Dorian Accent Chest
Living Room Melange Funda Accent Table
Melange Ground Perspective Credenza
Melange Snaked Console Table
Melange Console Table
Melange Tevis Bluff Cocktail Table
Melange Burlesque Coffee Table
Melange Bridged Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Leesburg Entertainment Console
69in Entertainment Console
Four-Door Entertainment Console
Plymouth Gray Entertainment Base
Swirl Door Entertainment Console
Millwork Brown Entertainment Base
Melange, 5560-55 Home Entertainment Door Entertainment Console
68in Entertainment Console
Chatelet Entertainment Console
Solstice 78in Entertainment Console
5905-55, Commerce and Market Home Entertainment Entertainment Console
Serramonte 69in Entertainment/Accent Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Atlantis Entertainment Credenza
"*" indicates required fields