Charleston Kidney Writing Desk
Kidney-shaped writing desk in deep Maraschino Cherry with a leather writing surface and rattan drawer fronts. Five drawers include a drop-front center for keyboard use.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the tropical craftsmanship of the West Indies and classic British and Dutch Colonial design periods, the Charleston Writing Desk has a timeless kidney shape, stretchers, rattan drawer fronts, intricately-carved leaf motifs on the legs and a robus leather writing surface top. Crafted of Cherry Veneers, Rattan and Resin, it is finished in the deep, rich Maraschino Cherry. There are five drawers. The left and right top drawers have one removable partition, one writing slide and pencil tray for use in either drawer. The center drawer has a drop-front for keyboard use. Antique bronze round knobs and ring-pull hardware add the finishing touch.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Five drawersLeft and right top drawers have one removable partition, one writing slide and pencil tray for use in either drawerCenter drawer has drop-front for keyboard useKidney shapeRobus leather writing surface topRattan drawer frontsIntricately carved | Yes |
|---|---|
| Finish | Maraschino Cherry: finished using natural grain Cherry veneers showcasing the dramatic cathedral structure with the selective inclusion of naturally occurring knots to deliver a rich warm che |
| Carton Height | 20.75 |
| Carton Length | 32.00 |
| Carton Weight | 181.00 |
| Carton Width | 64.00 |
| Depth | 28.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 30.50 |
| Knee Space | 26.5W x 20.125D x 25H |
| Material Description | Cherry Veneers, Robus Leather, Rattan and Resin |
| Number of Drawers | 5 |
| Sales Panel | HF-6750MARASCHINO-SP HF-6750WOVENCANE-SP |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Width | 60.00 |
| Weight | 152 |
| Image Role Data | {“6750_10460_85_detail”:[“Detail Image 1″],”6750_10460_85_75500_37_room”:[“Room Image 1″],”6750_10460_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6750_10460_85_back_silo”:[“Silo Image 2″,” |
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 60 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Complete The Look
Bedroom Charleston 6/6 Rails
Charleston Upholstered Seat Side Chair
Charleston Five-Drawer Chest
Charleston Breakfast Table
Charleston Seven-Drawer Dresser
Bedroom Charleston 6/0-6/6 Upholstered Footboard
Charleston Upholstered Side Chair
Charleston Upholstered Seat Side Chair
Charleston Console Table
Charleston California King Panel Bed
Bedroom Charleston 6/0 Rails
Items We Think You Will Love..
Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
Rhapsody Executive Desk
Telluride Computer Credenza
Brookhaven Desk Chair
Archivist Writing Desk
Rustic Glam Leg Desk
Telluride 66” Writing Desk
Blossoming Hope Writing Desk
Rhapsody Writing Desk
Corsica Writing Desk
Brookhaven Executive Desk
Telluride 76” Executive Desk withleather Panels
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Charleston Kidney Writing Desk
"*" indicates required fields