Chatelet Chest
Decorative 3-drawer chest in a soft, timeworn blue finish with acanthus leaf base detailing and bun feet. Crafted of hardwood solids and finished with a faux lock top drawer for romantic style.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Dreamy in a soft blue finish that looks like it has aged through the decades, the Chatelet Chest will become the most romantic piece of furniture in your home. Design details like an acanthus leaf border on the base and chic bun feet add to the allure. Three drawers with a faux lock on the top drawer. Crafted of Poplar and Hardwood Solids.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 55 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 35.75 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 233.60 |
| Carton Width | 52.00 |
| Depth | 19.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 41W x 11.75D x 7H |
| Height | 36.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan Veneers and Resin with Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 49.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 198.4 |
| Image Role Data | {“5851_85001room”:[“Room Image 1″],”5851_85001silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5851_85001top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 198.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 49 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
Complete The Look
Chatelet Buffet
Chatelet Nightstand
Bedroom Chatelet Queen Panel Footboard
Bedroom Chatelet King Panel Footboard
Chatelet Fretwork Nightstand
Chatelet Chest
Casual Dining Chatelet Rectangle Trestle Dining Table Top w/2-22in Leaves
Casual Dining Chatelet Rectangle Trestle Dining Table Base
Chatelet California King Wood Panel Bed
Chatelet Splatback Arm Chair
Chatelet Splatback Side Chair
Bedroom Chatelet King Wood Panel Headboard
Items We Think You Will Love..
Chest
Sylvie Accent Table
Triumph Accent Chest
Amani Three-Drawer Accent Chest
Waterfall Black Accent Table
Red Bombe Chest
Melange Four-Door Credenza
Alfresco Costiere Chest
French Two Drawer Chest
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Nesting Tables
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Chatelet Chest
"*" indicates required fields