Retreat Camp Stool Bed Bench
24 3/4″ (62.9 cm) Bedroom Retreat Camp Stool Bed Bench incorporating Fabric design elements to enhance its visual appeal.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Tropical meets tribal with this Retreat Camp Stool Bed Bench. Featuring a seat upholstered in the patterned Jafar Grey, it has an X-base design. The base and stretcher are crafted of wood finished in the Black Sand finish, transparent by design to showcase the unique grain patterns of the wood veneer.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric seat contains polyester with inherent cleaning capabilitiesX-base designTack in floor glidesFinish: Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Ta |
| Fabric | 100% Polyester |
| Alternate Finish Items | 6950-90119-80 |
| Carton Height | 22.75 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 29.48 |
| Carton Width | 29.50 |
| Depth | 17.50 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Jafar Grey; Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code: W (Clean with water-based cleaning agent) |
| Height | 18.75 |
| Levelers | No |
| Material Description | Wood and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-JAFAR-GREY-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6950-BLK-SAND-SP |
| Style | Casual |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 24.75 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 14.08 |
| Image Role Data | {“6950_90466_119_017_216_202_005_99_room”:[“Room Image 1″],”6950_90119_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_90119_99_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 14.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.5 × 24.75 × 18.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Bedroom Retreat 6/6 Pole Rattan Poster Rails and Canopy
Bedroom Retreat 6/0 Pole Rattan Rails and Canopy
Retreat Pole Rattan Cocktail Table
Retreat Pole Rattan Writing Desk
Retreat Cane Back Arm Chair
Retreat Pole Rattan Sideboard
Bedroom Retreat 6/0 Pole Rattan Rails and Canopy
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Pole Rattan Upholstered Poster Headboard
Retreat Pole Rattan Writing Desk
Retreat Pole Rattan Dresser
Casual Dining Retreat Pole Rattan Round Dining Table Top
Retreat Carved Nightstand
Items We Think You Will Love..
Hamilton Accent Table
Moment of Hope Chest
Nesting Tables
Triumph Accent Chest
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Waterfall Brown Accent Table
Waterfall Brown Accent Table
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Chest
Oval Accent Table
Parkland Falls Storage Trunk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat Camp Stool Bed Bench
"*" indicates required fields